Ana sayfa Haberler Krediyi Erken Ödeyene Ceza Ne Kadar Nasıl Hesaplanıyor?

Krediyi Erken Ödeyene Ceza Ne Kadar Nasıl Hesaplanıyor?

434
0

Konut kredisi kullanımında sabit faizli ürünlerden faydalanmak hem daha mantıklı hem de ters gidebilecek ekonomik göstergeler de daha olumlu sonuçlar doğurabilecek bir seçimdir. Çoğumuz ev kirası öder gibi bankaların birkaç yıl vadeli konut kredisi seçeneklerinden faydalanır ve bu zaman zarfı içinde o eve sahip olmuş oluruz.

Ama bazı konut kredisi çeken banka müşterileri borcunu hemen kapatmak isteyebilir. Bir örneği ise geçtiğimiz aylarda yaşandı. Banka bir müşterisine krediyi erken ödeme cezası keserek 2bin 16 liralık bir mağduriyete sebep olmuş, kişi ise bunu mahkemeye taşımış ve davayı kazanıp parasını geri alabilmiştir. Yalnız banka konuyu Yargıtay’a taşımış ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi bu kararı birkaç gün önce bozmuştur.

Bu kararla bankalar krediyi erken kapatma ücreti adı altında bir ücret erken kredi ürününü sonlandırmalarda alabileceğinin yasal dayanağı da oluşmuş oldu. Tüketiciler için üzücü olabilecek bu karar değişken faizli konut kredilerinde ise uygulanamayacak.

Yalnız bankaların ve finans kuruluşlarının hiçbir hizmet vermeden tüketicilerden “dosya masrafı” adı altında ücret talep edemeyeceklerini bir kez daha teyit etmiş oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here