Ana sayfa Pratik Bilgiler Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? Örnek

Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? Örnek

513
0

Kredi başvurularında bankalar tarafından talep edilen evraklardan bir tanesi de maaş yazısıdır. Bankalar ilk defa kredi çekecek olan kişilerin gelirini öğrenmek için maaş yazısı isterler. Gelir belgesi ve maaş yazısı bir birinden farklıdır ancak her ikisi de kredi alacak kişinin gelirini gösterir. Bankalar neden maaş yazısı ister? Diye düşünüyorsanız, kişinin ilk defa kredi çekecek olması, yüksek miktarda kredi çekecek kişilerden ve eski müşterilerin bilgilerini güncellemek içindir diyebiliriz.

Maaş yazısı:Gelir belgesi ve maaş bordrosu olarak kullanılan, dilekçe özelliği taşıyan belgedir. Bankalar maaş yazısı ile birlikte, kredi alacak kişinin sosyal sağlık güvencesini ve gelirini inceler. Maaş yazısı dilekçesiyle gelir durumunuzu bankaya anlatabilirsiniz.

Maaş Yazısı Nereden Alınır?

Bankalar kredi başvurularında SGK üzerinden kredi alacak kişinin bilgilerini kontrol edebiliyor. Sigortalı olarak çalıştığınız iş yerinden, maaş yazısı vermelerini talep edebilirsiniz. Büyük bir şirkette çalışıyorsanız personel servisi, insan kaynakları ya da muhasebe bölümüyle görüşerek, maaş yazısı alabilirsiniz.

Maaş Yazısında Hangi Bilgiler Yer Alır?

Kişinin adı soyadı

Nüfus cüzdanı ve üstünde yer alan tüm bilgiler

SGK sicil numarası

Aylık net-brüt maaş bilgisi

İkametgâh adresi

Örnek Maaş Belgesi Yazısı

MAAŞ YAZISI

İLGİLİ MAKAMA:

İşyerinizde çalışmakta olan …… T.C. kimlik numaralı ….. aylık ……. TL net maaş almakta olup maaşında hiçbir kesinti ve kanuni takip yoktur.

Bilgilerinize arz ederim.

Firma kaşesi

İmza

 

 

Yukarıda maaş yazısı örneğini kendi bilgilerinize göre düzenleyip iş yerinde yetkili olan bölüme sunabilirsiniz. Maaş yazısı dilekçeniz iş yerinde kontrol edikten sonra imzalanıp, kaşelenir. Bankalar kaşe basılmamış ve imzasız dilekçeleri kabul etmez.

Şirketinizin muhasebeci şirketten bağımsız dışarıda kendine ait bir ofiste çalışıyorsa, ofisine giderek dilekçe örneğini alıp doldurabilirsiniz. Muhasebeciler imza ve kaşe yetkisine sahip olduğundan, dilekçeyi doldurup hemen onaylatabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here