Ana sayfa Genel Mevsimlik İşçilerin Kıdem Tazminatı

Mevsimlik İşçilerin Kıdem Tazminatı

396
0

Mevsimlik İşçilerin Kıdem Tazminatı Hakları

Mevsimlik işler iş kanunlarında da belirtilmekte olan diğer farklı iş kollarından farklı bir şekilde senenin sadece belirli zaman dilimlerinde çalışma hakkı sunulan bir çeşit iştir. Doğal şartlara da bağlı bir şekilde değişim gösteren ve yine mevsim dönemlerinde de başlamakta olan bir çeşit çalışma mevsim sonunda biter. Bu özelliği nedeni ile de bağımlı olan iş sözleşmesinden de ayrılıp genellikle bağımsız iş sözleşmelerine oldukça çok benziyor. Mevsimlik işler de yine sezon başlarında çalışma zamanlarında başlayarak mevsimin son dönemlerinde bittiği iş şekline verilen isimdir. İki mevsim arasında da geçmekte olan zaman zarfında çalışma vakitlerinin bulunmadığı bir çeşit dönemdir. B u dönemler askıda kalmakta olan süreler şeklinde kabul ediliyor. Dolayısıyla işçi ve yine işveren arasında da aksi kararlaştırılmadığı sürece yani gelecek mevsim döneminin de başında iş akdinin devam edebileceği kararlaştırılmış ise bu sürede iki tarafın da karşılıklı bir biçimde borçları askıda kalarak yine yeni dönem başında tekrar aktif bir hale gelmektedir. İşveren yin işçisine gelecek mevsimin başında kendisini işe almayacağını belirtmiş ise yine iş sözleşmesi mevsim sonunda bitmektedir. Eğer ki işveren bu şekilde bildirim yapmaz ise iş sözleşmesi yine işçilerin işe alınmaması ile sonraki mevsimin başında bitmektedir.

İşçinin Kıdem Tazminatına Hangi Süreler Dahildir?

Mevsimlik olan işçiler senenin belli dönemlerinde de çalıştıklarından dolayı kıdem tazminatı hesaplamalarında çalışmış oldukları bu vakitler veya çalıştırıldıkları gibi sayılmakta olan vakitler hesaplamada önem arz etmektedir. Yine dolayısı ile askıda kalan süreler tam sene hesabına dahil edilmemektedir ki kıdem tazminatı hesabına da konu olmamaktadır.

Mevsimlik İşçilerin Tazminat Hesabı

Kıdem tazminatı hesaplarında yine işçilerin en son çalışmış oldukları dönemlerde almış oldukları ücret yine çalışılmakta olan gün oranına da bölünüp ödenebilecek günlük ücret çıkar. Yine bu ücret hesaplamalarından sonrada çalışılmakta olan veya yine çalışılmış olarak kabul edieln vakitlere günlük olarak ücret hesaplamalarında tutar uygulanır ve ödenebilecek kıdem tazminatı tespit edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here