Ana sayfa Nedir Mikrokredi nedir, kimlere verilir, nasıl alınabilir?

Mikrokredi nedir, kimlere verilir, nasıl alınabilir?

563
0

Mikrokredi nedir, mikrokredi kimlere verilir?,mikrokredi şartları nelerdir?

Kadınların girişimcilik özellikeleri ve iş hayatında oldukça aktif ve başarılı olabildiklerini görüyoruz.Bazı sivil toplum örgütleri,belediyeler vb kurumlarca kendi  işini kurmak isteyen girişimci kadınlara verilen kredi desteklerinden birisi de mikrokredidir. Bu kredi kadınlara özel şartlarla sağlanan finansal bir destektir ve çeşitli avantajlarla birlikte girişimci hanımlar hatta ev hanımlarına yönelik bir kredi türüdür. Ekonomik özgürlüğünü eline almak, kendi işinin patronu olmak isteyen ev hanımları için biçilmiş bir kaftandır mikrokredi.

 Bu mikrokrediye finansal destek sağlayan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) isimli yarı özel bir kurum  , mikrokredi ve finans işlerini yürütmektedir. Bu krediye destek veren diğer bir kurum da Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) dır. TİSVA da bu krediyi kadın girişimcilere sunmaktadır.Bu kurumların yanı sıra son zamanlarda mikrokrediler Belediyeler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından verilmektedir. Hatta ve hatta günümüzde bazı bankalarda mikrokredi vermeye başlamıştır.

Mikrokredi kullanımı için herhangi bir teminat gerekmemektedir.Mikrokredi kefalet de gerektirmeden verilen küçük bir sermayedir. Beş kadın girişimci bir araya gelerek  iş kurmaya karar vererek   bu krediden faydalanabilirler. Birlikte iş yapmak isteyen 5 kadının  herhangi bir akrabalık bağı olmamalıdır;  dolayısıyla akrabalarla değil ama arkadaşlarınızla birlikte mikrokrediye başvurabilirsiniz.

Mikrokredi sadece kadınlar için düşünülmüş destek kredisidir ve yalnızca iş hayatı için kullanılabilmektedir.Kadınların kendi işlerini kurmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi amacıyla düşünülmüştür.Bu sayede küçük ölçekli de olsa kendi ekmeğini kimseye muhtaç olmadan mikrokredi ile kaznan kadınlar bulunmaktadır.

Mikrokredi almak için nasıl başvuru yapılır? Ortak iş yapacak kadınlar, iş fikirlerini mikrokrediyi alacakları kurumun yetkilisini,başvuru yaptıklarında ,yetkili ile görüşmelerinde  kurum yetkilisin, yapacakları işe ve başarılı olacaklarına  ikna etmelesi gerekiyor.Kısacası kendi hedeflerine önce kendileri inanmalı, sonra da çevresindekileri inandırmalıdır.Başvuru yapılıp onay aldıktan sonra girişimci kadınlara bu destek ile ilgili üç günlük bir eğitim verilmektedir.Bu eğitim sonrasında istedikleri kredilerini alabilirler ve yine eğitimde  geri ödeme konusunda bilgi verilir.

İlk mikrokredi kullanımınızda  Bin liraya kadar bir miktarı alarak bu destekten faydalanabiliyorsunuz. Sonraki süreçte de birden  fazla mikrokredi başvurusu yapabiliyorsunuz  ancak başvurularınızın her defası için bir önceki borcunuzu tam ve düzenli bir şekilde ödemiş olmanız gerekiyor. Aldığınız mikrokredinin ödemesini ise haftalık olarak yapıyorsunuz. Geri ödemeli krediler 46 haftalık bir dönemde ödenebiliyor.

Girişimcilere devlet destekli kredi ve kosgeb kredileri hakkında bilgi almak için  2016 Kosgeb hibesi ve devlet destekli kredi kimlere verilecek? yazımız faydalı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here