Ana sayfa Haberler Nakit Avans Çekim Ücreti

Nakit Avans Çekim Ücreti

494
0

Tüketicilerin kredi kartı kullanımlarında acil durumlarda en çok ihtiyaç duyduğu ve bu nedenle de en çok mağduriyet yaşadığı konulardan biri de kredi kartından nakit para çekimidir. Bir tüketicinin veya aslında bu konuda da oldukça mağdur olduğunu tahmin ettiğimiz bireyin İstanbul 3. asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı ve mahkemenin dosyayı kısmen kabul ederek tüketiciyi haklı bulduğu davada banka konutu Yargıtay’a temyize götürerek itirazda bulundu.

Nakit Avans Çekim Ücreti Hukuken Uygun Olduğu Kararına Varıldı

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise mahkemenin verdiği kararı bozarak Kredi kartlarının bir yanıyla ödeme aracı diğer yanıyla da kredi aracı olarak kabul edilmesi gerektiğini ve sözleşmede yer alan faiz oranlarının dışında bir faiz veya ek ücret alınmaması şartıyla diğer türlü ödemelerin hukuka uygun olduğunu onayladı.

Nakit Avans Çekimi
Ayrıca kararda şu ayrıntılara da yer verildi: Her ay gönderilen kredi kartı ekstreleriyle ve imzaladığı sözleşmeyle davacının zaten ödenen tutarlardan ve faiz tutarlarından bihaber olmadığı, banka kredi kartları kanununun 25/2. maddesi uyarınca da tüketici sözleşmeyi feshetmeyip kartı kullanmaya devam ettiği için de ‘ahde vefa’ ilkesi uyarınca sözleşme maddelerine uymak zorunda olduğu da belirtilmiştir.

Bu nedenle de davacının isteğinin kısmen kabul edilmesi de yasaya ve hukuka aykırı bulunarak kredi kartından nakit avans çekim ücretlerinin iade edilmesine lüzum görülmediği ve banka aleyhine açılan bu davanın reddine karar verildiği kamuoyuna duyrulmuş olmakla birlikte bankalar hukuken de haklı bulunmuştur.

Haber Kaynak: Hürriyet Ekonomi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here