Ana sayfa Genel Nasıl Bankacı Olunur?

Nasıl Bankacı Olunur?

499
0

Bankacılık mesleği günümüz şartlarında en güvenilir meslekler arasında görülmektedir. Bu yüzden çoğu kişi bankacı olmak için uğraşır. Bu kişiler arasında lise ve üniversite mezunları yer almaktadır. Peki, Nasıl Bankacı Olunur? “Bankacı olmak için Neler gereklidir?”

Nasıl Bankacı Olurum?

Öncelikle belli bir tahsil görmeniz gerekir. Lise muzunu bile olsanız bankacı olma şansınız vardır. Lise mezunlarının bankacı olma şansı az olsa ve bankalar tarafından daha çok üniversite okuyanlar tercih edilse de yine de lise mezunlarının bankacı olma ihtimali devam etmektedir. Bunun için iki banka önerilir. Bunlar devlet bankaları olan ve sürekli personele ihtiyaçları plan bankalar olan Ziraat Bankası ve Halk Bankası’dır. Ziraat ve Halk Bankası belli zamanlarda sınavlar düzenleyerek personel seçerler. Başvuru çok olsa da en hızlı yol bu yoldur. Bu yol dışında lise mezunları eğer SPK var ise sınava girmelerine bile gerek kalmayabilir. Eğer sahip değilseniz ve sınavda da başarısız olduysanız o zaman yapacağınız şey ya satış bölümüne başvurmak ya da güvenlik görevlisi olarak işe başlamak ve zamanla yükselerek bankacı olacaktır. Bu durumlar bankalarda rastlanan durumlardır.

MYO ( Meslek Yüksek Okulu ) okuyup mezun olamayan kişiler de sınava girip şanslarını deneyebilirler. Ayrıca çağrı merkezlerinde çalışan çoğu kişi de bunlar olmaktadır. Bunun haricinde sınavsız sezonluk işçi arayan bankalara başvuru yapabilirler. Yükselme ihtimali çok düşük olsa da imkânsız değildir. MYO mezunu olan kişiler için ise durum daha kolaydır. Fakat yine de fazla tercih edilmezler. Tercih edilen bölümler genellikle sigortacılık veya bankacılık okuyan kişiler olmaktadır. Bu yüzden şansları düşüktür. Yapmaları önerilen şey ise dikey geçiş yapmaları ya da yukarıda belirtilenleri uygulamaktır.

Bankacı olmak için Neler gereklidir?

Banka ile alakası olmayan bir bölümden mezun olup bankacı olmak isteyenler için ise işletme, iktisat gibi bölümler öncelikli tercih sebebi olmaktadır. Eğer bölümünüz işletme, iktisat ve benzeri bir bölüm ise bankacı olma şansınız oldukça yüksek olsa da kesin değildir. Bunun haricinde bazı bankalar sadece 4 yıllık üniversite muzunu olsanız bile sizi yanlarına alabilirler. Örneğin kimya bölümü, İngilizce bölümü olan ve bankacı olan kişiler vardır. Eğer bankacı olmak istiyorsanız yukarıda belirtilen durumlara uyuyorsanız ve azimliyseniz bankacı olabilirsiniz demektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here