Ana sayfa Genel Nasıl Erken Emekli Olunur ?

Nasıl Erken Emekli Olunur ?

861
0

Gelen hükümetlerle beraber, şartları ve özellikleri en çok değişen, en çok tartışılan konuların başında emeklilik yaşı gelmektedir. 1987 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal döneminde çıkartılan bir yasa ile prim ödeme süresi ile sigortalılık süresi yanında belli bir yaşa kadar bekleme zorunluluğu çıkartılmıştır. Fakat Turgut Özal’dan sonra başa geçen Süleyman Demirel hükümeti bu kanunu kaldırmış ve 25 yıl prim ödeyen kişilerin yaşına bakılmaksızın emekli olacağı kararı alınmıştır. Bu kanun 1999 yılına kadar uygulanmış ve 1999 yılında ki üçlü koalisyon hükümeti zamanında çıkartılan yeni kanunla prim süresi dolsa bile erkeklerde 60, kadınlarda 58 yaş sınırı getirilmiştir.

ERKEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

Emeklilik ile ilgili son kanun ise 2008 yılında çıkartılmış ve emeklilik yaşı erkeklerde 68, kadınlarda 65 olarak düzenlemiştir. Erken emeklilik için üç önemli şartın iyi bilinmesi gerekiyor. Birincisi belli bir süre sigortalılık şartı ikincisi ise belli bir yaşa ulaşmak gerekiyor. Üçüncü şart ise ödenen prim gün sayısıdır. 8 Eylül 1999 yılında ilk kez sigortalı olan kişilerin emeklilik yaşı erkeklerde 60, kadınlarda ise 58’dir. Buna karşılık 7000 gün prim ödeme zorunluluğu vardır. 7 Eylül 1999’da sigortalı olan kişilerde ise erkekler 58, kadınlar 56 yaşını doldurmuş olması gerekir. Erken emekliliği etkileyen erkek ve kadınlara özel durumlarda prim borcu ödendiğinde erken emekli olunabilmektedir. Bu faktörler;

ASKERLİK: Yapılan askerlik süresinin borçlanmasında emeklilik yaşını etkileyen faktörlerden biridir. Borçlanan askerlik süresi işe giriş tarihini o kadar süre geri atar. Mesela 2000 yılında işe başlamış bir erkeğin 18 ay askerlik borçlanması yaptığında işe giriş tarihi 1999 yılının ortaları olacaktır.

ANNELER: Doğum yapan ve 3 çocuğu olan anneler, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabilmektedir. Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunmaktadır. Bu da toplam 2160 gün etmektedir. Yine bu da 6 yıl 9 ay kadar bir avantaj sağlayacaktır.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLANLAR: Ağır engelli çocuğu olan ve devlet hastanelerinden alınacak raporla tespit edilmiş durumlarda, annelere erken emeklilik şansı doğmaktadır. Buna göre 1 Ekim 2008 ‘den sonra çalıştıkları her gün 1.25 gün olarak hesaplanmaktadır.

EVLAT EDİNME: 2 yaşını geçmemiş çocuğu evlat edinen kadınlarda çocuk borçlanması yaptırabilmektedir. Borçlanma evlatlık aldığı tarihten itibaren başlar. Buradaki borçlanma süresi 6 aydır.

STAJ BAŞLANGICI: Normalde staj süresi emeklilik yaşını etkilemektedir. Ancak staj yaparken doğum yapan anneler için borçlanma yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here