Ana sayfa Bankalar Öğrencilere Kredi Tahsisinde İzlenen Yollar

Öğrencilere Kredi Tahsisinde İzlenen Yollar

574
0

Şu an sayfamızı okuyorsanız muhtemelen öğrencisiniz, nakit paraya ihtiyacınız var ve bu ihtiyacınızı bankalardan kredi alarak karşılamak istiyorsunuz demektir. Aslında öğrenciye kredi diye bir bankacılık ürünü bulunmaz. Bankalardan kredi hizmeti alabilmeniz için yasal şartları karşılıyor olmanız gerekir. Bu şartları taşıyor olmanız dışında öğrenciyseniz zaten her banka size kredi tahsisi yoluna gidecektir. Yine de öğrencilere kredi tahsisinde izlenen yollar bulunuyor.

Öğrenciye Kredi Kartı Kampanyaları

Öğrenciye kredi bir anlamda bankaların müşteri kazanmak adına yaptıkları kampanyalardan ibaret. Bu kampanyalar eşliğinde özellikle öğrenci nesile kredi kartı sahip olmaları için teşvik yapılıyor. Kredi alımları ise başlı başına ayrı bir ürün. Çünkü limiti dahilinde geri ödenmesi de olmayabilir. Zira bu ihtimalin tek nedeni öğrenci olması ve bir işe sahip olmaması neticesinde belli bir düzenli gelire sahip olmamalarıdır. Bu nedenle kredi kartı tahsislerinde limitlerinin çok düşük oranlar üzerinden yapıldığı da gözlemlenmiştir.

İşi Olmayan Öğrenci Kredi Alabilir mi?

İşi olmayan, geliri olmayan bir öğrencinin kredi alması bankacılık mevzuatı ve yasal mevzuatlar gereği mümkün olmasa da bankaların kendi inisiyatiflerine kalmış bir husus olarak dikkat çekiyor. Burada kartlarda olduğu gibi tüketici kredisi tahsisinde de limitlerin oldukça düşük olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bunun başlıca nedeni bu kredinin geri dönüşünün mutlaka sağlanmış olması içindir.

Diğer tüm kredilerde olduğu gibi öğrenciler için verilen tüketici kredilerinin vadeleri yasal olarak maksimum 36 ay. Bu kadar süre içerisinde ödemeniz aylık taksitler halinde yapılabilirken talebiniz olur mu bilinmez ama istediğiniz zaman erken ödeme ile kapatmanız da mümkün. Yani aldıktan sonra ve vadesi geldiğinde taksitlerinizi ödedikten sonra ne alan öğrenci için ne de veren banka için sorun teşkil etmez.

Şartları Taşıyan Öğrenciler Kredi Alabilir

18 yaşınızı doldurduğunuz zaman bir geliriniz bulunuyorsa bu gelirinize istinaden kredi taksitlerinizi ödeyeceğinizden bahisle bankalara kredi ürünleri başvurusunda bulunabilirsiniz. Yani en kötü ihtimal bu başvuru sonrası banka size olumsuz cevap verir. Acil nakit paraya ihtiyacınız varsa bu başvuru ile şansınızı denemiş olursunuz ve bir adım atmış olursunuz.

Öğrencilere kredi tahsisinde izlenen yollar kredi alımında önemli. Artan öğrenci sayısı ile birlikte eğitim gören çocukların kendi bütçelerini tasarlayıp kendi muhasebeleri ile hayatlarını devam ettirebilmek adına adım atmaları artı bir güzellik. Gelecekte yaşayacakları için ayrı bir tecrübe olacaktır. Fakat gençliğin verdiği heyecan ile bu borçlarını ödememezlik yapmaları gelecekteki bankalarla münasebetlerini olumsuz etkileyebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here