Ana sayfa Pratik Bilgiler Otomatik Ödeme Talimatı

Otomatik Ödeme Talimatı

427
0

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Otomatik ödeme talimatı işlemi yine birçok durumda bankaların müşterilerinin yapacakları ödemeleri oldukça düzenli bir şekilde yapabilmelerini, çeşitli kurum ve kuruluşlara olan borçlarında hiçbir aksama olmamasını sağlamaktadır. Sadece kurum ve kuruluşlara değil yine borcun olduğu bankaya da otomatik ödeme talimatı verebiliyorsunuz. Bu sayede paranız olsa dahi unutma gibi problemlerden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşamıyor ve ödeme işleminizi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Otomatik ödeme talimatının düzenli bir biçimde yapılabilmesi ödemenin yapılması amacı ile yapılacak tanımlamanın yapıldığı hesapta kesinlikle bakiye olması gerekmektedir. Hesaptan kasıt ise hem bankada olan maaş, mevduat vb. hesaplardır.

Talimatı Farklı Kanallardan Alabiliyorlar

Bankalar otomatik ödeme talimatlarını yine iki farklı biçimde alabilmekteler. Hem bankada olan hesaptan ödeme talimatı verebiliyorsunuz hem de kredi kartınız var ise veya kredili mevduat hesabına sahipseniz bu hesaplar üstünden ödeme işlemin yapabiliyorsunuz. Aradaki farka gelirsek hesaptan vermek isteyeceğiniz talimat nakit olan paradan düşmektedir, kredi kartı veya yine mevduat hesabından vermek isteyeceğiniz talimat ise bankanın size kullanmanız için vermiş olduğu ve kullandıktan sonra da vadeli ödeme imkanı takdim ettiği bankanın parasından düşmektedir. Her iki durumda da yine otomatik ödeme talimatı verilmekte olan ödemeniz başarıyla gerçekleşir. Burada da belirtilmesi gereken ayrıntı ise kredi kartı asgari tutar otomatik ödemelerin yine gene kredi kartı üstünden otomatik ödeme olmayacağıdır.

İnternet Bankacılığı İle Talimat

Otomatik ödeme talimatı‘nın çeşitli kanallardan da verilebilmesi yapılabilmektedir. Özellikle de yine internet bankacılığını kullanmakta olan banka müşterileri birkaç dakikada otomatik ödeme talimatını gerçekleştirebilirler ve verdikleri bu talimatları da yine dakikalar içerisinde istekleri içerisinde iptal edebilmekteler. Yine bu talimatı da gerçekleştirebilmeniz açısından internet bankacılığı sayfasını yine kullanıcı adı ile girdikten sonra ödemelerim menüsü altındaki otomatik ödeme talimatı menüsüne girmelisiniz. Bu işlemi yapıyorken ödemenin yapılacağı hesap alanında da yine banka hesabı ve kartlarınız gözükür. Eğer bir tek hesabınız var ise bu alanda tek seçenek seçebilirsiniz. Bazı banka müşterilerinin de birden çok fazla hesabı da olabiliyor yine burada da seçim bolluğu çıkmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here