Ana sayfa Bankalar Param Yok Kredi Kartından EFT Havale Yapabilir miyim?

Param Yok Kredi Kartından EFT Havale Yapabilir miyim?

470
0

Kredi kartından EFT havale yapmak, banka kartlarında para olmadığı durumlarda, müşterilerin acil para göndermesi gereken durumlarda tercih edilebilecek bir yöntemdir. Her bankanın kredi kartı ile havale ve EFT yapılabilmektedir. Bankaların pek çoğu bu işlem için ücret tahsil ederken, bazıları sadece kredi kartından yapılacak havale EFT işlemleri için ücret tahsil etmekte, bazıları da maaş müşterisi olan müşterilerinden, maaş hesabından havale EFT yapılması durumunda ücret tahsilatı yapmamaktadır. Ancak kredi kartı ile havale ya da EFT yapılması durumunda bankalar genel olarak ücret tahsil etmekte ve işlem kredi kartından yapıldığı için ekstreye de yansımaktadır.

Mobil Bankacılık ile Havale EFT Yapmak

Kredi kartından EFT havale yapmanın en kolay yöntemi, bankanın internet bankacılığını ya da mobil bankacılık hizmetini kullanmaktır. Özellikle internet bankacılığına ulaşılamayacak durumlarda, müşteriler için ilk tercih mobil bankacılık olmaktadır. İlgili bankanın mobil bankacılık uygulamasına girilerek, işlemler menüsünden “Para Transferleri” alt başlığı seçilmeli ve ardından İban, Hesap no, kayıtlı kişi ya da kendi hesabıma transfer gibi seçenekler içerisinden uygun olan seçilmelidir. Ana hesap ödeme yapılacak olan hesap olarak en başta çıkmaktadır. Yapılacak olan, belirtilen ana hesaba tıklayarak ödeme aracı seçme menüsünü açmaktır. Açılan yeni menüden kredi kartı seçildikten sonra, gönderilecek kişinin İban ya da hesap numarası yazılarak ödeme tipi seçilir ve işlem gerçekleştirilir.

Bankamatik ile Havale EFT Yapmak

Kredi kartından EFT havale yapmanın bir diğer yolu da genelde anlık olarak ATM’ye yakın ve internet erişimi olmayan kişilerin tercihi olan bankamatiktir. Kartın ait olduğu bankanın ATM’sini kullanmak gerekmektedir. Kredi kartı kullanılarak havale ya da EFT işlemi yapılacağı durumlarda, bankalar komisyon oranlarını daha yüksek tuttuğu için, ortak ATM’lerde bu komisyon oranının daha da arttığını bilmek gerekir. Kredi kartı bankamatiğe takıldıktan sonra şifre işlemi yapılır ve ardından çıkan menüler aracılığı ile EFT ve havale işlemi yapılabilir. Ancak, gönderilen havale ya da EFT tutarı kartın nakit avans limitini doldurduğu gibi, ekstreye bu tutar yansıdığında taksitlendirme yapılamamaktadır ve bu durumda kişi, tüm tutarı tek seferde ödemek zorundadır.

Para transferine konu olan EFT ve Havale yapılmasında banka hesapları esastır. Ancak son yıllarda marketler zincirleri tarafından da bu hizmet alınabilir oldu. Nitekim Migros ve ŞOK Para Transferi bunlardan bir tanesi. Ancak mu mecralar ile kredi kartından eft havale yapılması mümkün değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here