Ana sayfa Haberler Randevu Almadım Yeni Kimlik Başvurusu Yapabilir miyim?

Randevu Almadım Yeni Kimlik Başvurusu Yapabilir miyim?

425
0

Yeni kimlik alımında Alo 199 hattı aranarak ve internet üzerinden randevu alınması sonrası ilgili müdürlüğe yeni kimliğinizi almak için başvuru yapmanız gerekiyor. Ancak vatandaşın en çok merak ettiği husus önemli bir aciliyet oluşturan etmen nedeniyle kişinin randevusuz yeni kimlik başvurusu yapıp yapamayacağı. Elbette devlet vatandaşa en büyük kolaylıkları sağlamaya devam ediyor. Bu anlamda da randevusuz TC kimlik kartı başvurusu yapma imkanınız bulunuyor.

Randevu Almadan TC Kimlik Kartı Başvurusu

Nüfus daireleri oluşan olaylar nedeniyle farklı bir hizmet anlayışına gidebiliyor olmasına karşın genel olarak vatandaşın taleplerine olumlu yanıt veriyor. Yeni kimlik verilmeye başlanmasının ardından önemli bir yoğunluk yaşayan nüfus müdürlükleri coronavirüs tedbirleri nedeniyle neredeyse vatandaş kabul edemez haline gelmişti. Ancak yeni normal hayatın başlaması ile durum değişti ve vatandaşların her türlü nüfus işlemleri de yerine getirilir oldu. Randevu alsanız da almasanız da öncelik ise TC Kimlik Kartı Ücretini Ödeme işlemi. Bu ödemeyi yapmadan başvuru yapmanız söz konusu değil. Nitekim ödemeniz ise nüfus dairelerinin kullanmış olduğu sistem online olarak görülüyor.

Nüfus Müdürlüklerindeki Yoğunluk

Yeni nüfus cüzdanı verilmeye başlanması ile yoğunluk yaşanması zorunlu olarak randevulu sisteme dönülmesine neden oldu. Ancak vatandaşın bazı durumlarda yeni kimliğine hemen kavuşması için randevusuz yeni kimlik başvurusu yapmasına da olanak verilmiş. Burada verilen imkan ise başvuru yapacağınız Nüfus Müdürlüğünün randevusu ve yoğunluğuna göre değişim gösteriyor. Bir nevi nüfus memurunun da inisiyatifine kalmış bir durum.

Randevusuz Kimliğe Başvuramıyorum Ne Yapmalıyım?

Randevu almamışsanız ve kimlik başvurusu yapamıyorsanız ilk aşama nüfus memurlarından yardımcı olmalarını istemektir. Yoğunluk yaşanması size olumlu olarak dönmeyebilir. Ancak burada görev yapan Nüfus Şefleri ya da Nüfus Müdürlerinden de rica ederek durumunuzu anlatarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Nitekim nüfus müdürlükleri vatandaşın ihtiyaçlarını karşılama açısından her türlü kolaylığı sağlıyor.

Yeni Kimlik Randevusunu Nasıl Alırım?

En kolay yol internet üzerinden almaktadır. Randevu.nvi.gov.tr adresinden giriş yaparak ad soyad, tc no, doğum tarihi, telefon ve mail bilgilerinizi ilgili yere girdikten sonra randevu alabiliyorsunuz. Telefonla almak için ise Alo 199 hattını aramanız yeterli oluyor. Alo 199 hattı ücretsiz olarak hizmet veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here