Ana sayfa Genel Senet Karşılığı Kredi Verenler (Yasal Faktoring Firmaları)

Senet Karşılığı Kredi Verenler (Yasal Faktoring Firmaları)

1065
0

Senet Karşılığı Kredi Veren yerler

Şahısların bankalar vasıtasıyla hukuki takibe düşmesi, haciz takibinin başlaması kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Vaziyet bu şekilde olunca da uygun yolla ihtiyaç kredisi almakta güçleşecektir. Bankalardan uygun yoldan ihtiyaç kredi alamayanlara, senetle kredi kullandıran kurumlar ve şahıslar ön plana çıkmaktadır. Bu makalemizde de senetle kredi kullandıran kurumlar ve koşulları ile ilgili malumatlar vereceğiz.

Senetle Para veren Factoring Firmaları

Senetle kredi veren Factoring Firmaları kullandıran yerlerin başlangıcında bankalar gelmektedir. Ancak bankalar senetle kredi kullandırmak maksadıyla, çekilecek kredi tutarının yüzde 75 bedelini karşılayacak güvence talep etmektedirler. Zira senetlerin kanuni açıdan yaptırımları pek yoktur. O sebepten çekilecek krediye karşılık bir ipotek talep etmektedirler. Ancak kamu bankaların senetle kredi kullandırma mevzusunda gönülsüz olduklarını öğrenmenizi isteriz.

Senetle para karşılığında krediyi çoğunlukla özel bankalar uygulamaktadır. Ziraat Bankası, zamanı gelmemiş kambiyo senetlerine karşılık kredi aldırmaktadır. Bilincindeyseniz banka, senet bedelinde para sunmuyor, ticari kuruluşların kullandırmış oldukları ve ödeme zamanı gelmemiş senede karşılık kredi kullandırmaktadır.

Senetle kredi kullandıran başka bir yer ise faktöring firmalarıdır. O firmalarda kara listeye girmiş, gelir evrakı olmayana kredi kullandırmamaktadır. Ancak bu tarz yerlerin kullandırmış oldukları krediye karşılık işletilen nema miktarı, piyasaya nazaran fazla yüksektir.

Gene senetle kredi kullandıran  ve senetle para veren yerlerden bir tanesi de tefecilerdir. Tefecilerde kredi kullandırırken kesinlikle bir ipotek talep etmektedirler. Gelir evrakı, kredi alacak insana ait menkul gayrimenkul malların güvence edilmesini talep edebilirler. Tefecilerde, bankalardan kredi alamamış insanların çaresizliği bildikleri için, karşı tarafa talep ettikleri yaptırımı yapıyorlar ve fahiş nema ve komisyonlarla kredi kullandırmaya mecbur kalmaktadırlar. Sunulan faiz miktarına kanuni açıdan itiraz edilse dahi, senet imzalanırken işletilen nema miktarını bildiği durumda imza attığı için çok çok şansı da kalmamaktadır.

Faktoring ve tefecilerden senetle kredi kullanmanın başka bir problemi ise, borç verilse bile senedi alamama ya da bir tutar da senet geri iade parası da alınabilmesidir. Tefeci, faktorink firmaları veya kişiler, senetle kullandıracakları krediye karşılık kesinlikle bir karşılığı olacak ipotek isterler. Mevcut değilse senet karşılığı ve güvencesiz krediyi kesinlikle vermezler.

Senetle kredi ismi altında web ortamında ya da piyasalarda birçok kişi ya da kurumlar yer almaktadırlar. Bu tür yerler, daha fazla para kazanma arzusuyla kullanıcılarını zor durumda bırakmakta ve işin içinden çıkılmayacak haller oluşabilmektedir. Dolayısıyla bu tarz yerlerin oldukça iyi incelenmesi, senetle kredi alanların yararına olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here