Ana sayfa Finansbank Sera Kredisi

Sera Kredisi

528
0

Sera İçin Kredi

            Seracılık iklim şartlarının üretim için elveriş sağlamadığı ve genellikle sonbahar, kış, mevsimlerinin olduğu dönemlerde naylon örtülmüş ya da cam koruma altına alınmış kapalı olan yerlerde bazen içeriden ısıtma sistemi ile meyve ve sebzelerin uygun sıcaklıkta olması için yapılan üretim biçimidir. Seralarda genellikle yaz mevsimine ait olan salatalık, patlıcan, kabak,domates ve biber gibi ürünler fazla miktarda yetiştirilirken diğer sebze ve meyveler de yetiştirilmektedir. Son zamanlarda erik ve muz üretiminde de hızlı bir artış gözlemlenmektedir.

Seralarda üretim çiftçinin elinde olduğu için sıcaklık meyvenin sebzenin büyümesi ve gelişmesi hep kontrol altında tutulmaktadır. Dışarıda yani tarlada olduğu gibi doğal faktörler olan yağmur, kar, fazla güneş ışınına maruz kalmadan üretim sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Çiftçi tüketim pazarının istediği biçim ve ölçüde üretimine devam etmekte olup satışlarını düzenli şekilde sürdürür. Serasının geliştirmek, büyütmek isteyenler için ya da sera üretimine başlamak isteyenler için şuanda gündemde olan önemli olan bir konu var.

Yani sera kredisi. Ak Parti ’nin kasım seçimleri öncesinde vaat etmiş olduğu destek ve hibe edeceğim dedi genç çiftçilere verilen söz umut oldu.Kırsal kesimler için hibe ve destek kredisi sağlayan TKDK bu kredi imkanlarıyla kırsal kesimden şehirlere göç olmasının önüne geçmek ve kırsal kesimde yaşayan insanların ekonomik durumunu düzeltmek amacıyla bu krediyi insanlara sağlamaktadır.

İlk defa sera üretimi yapacak kişilere mikro denilen küçük ölçekli krediler yani mikrokredi veriliyor yani 1 dekar altında üretim yapmak isteyen kişiler için verilir bu kredi. Bu kredinin geri ödeme şekli size bağlı olarak hazırlanır isterseniz aylık olarak ödeme yapabileceğiniz gibi günlük olarak ödeme seçeneğini de seçebilirsiniz. Gerekli bilgiyi kaymakamlıklara giderek birebir öğrenebilirsiniz.Devletten destek alarak sera kurmak isteyenlere en çok Ziraat bankası, KOSGEB kredi imkanları sunmaktadır. Ziraat bankası bu konuda çeşitli kredi seçenekleri sunmaktadır bunlardan bazıları: Bitkisel üretim kredisi, İyi tarım uygulamaları için kredi, Tarım makinesi kredileri, Fide ve fidan üretimi için kredi imkanları sunar.

Ayrıca bu kredi imkanlarını sunan diğer bankalar ise;TEB,YAPI KREDİ BANKASI,DENİZ BANK,GARANTİ BANKASI,FİNANSBANK ‘ tır.Bankaların internet sitelerine girerek daha detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here