Ana sayfa Genel Sigortası Olmayana kredi?

Sigortası Olmayana kredi?

423
0

Sigortalı değilseniz kredi çekmeyi düşünmeyin demek haksızlık olsa da,en çok sorulan sorulardan biri de “sigortası olmayana kredi veren bankalar” ve “sigortası olmayan kredi çekebilir mi? soruları olduğu bir gerçektir.

Kredi çekmeyi düşünen tüketicilerin en çok merak ettiği konulardan biri de kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için en az kaç aylık sigortalı ya da en az ne kadar süre sigortalı olunması gerektiği.

Kredi ihtiyacınız için herhangi bir banka şubesine gittiğinizde kredi departmanındaki müşteri temsilcisinin ilk bakacağı şey SGK kaydınızın olup olmadığı, bir yerde çalışıp çalışmadığınız.

Düzenli bir işiniz yoksa bankadan kredi çekmeniz neredeyse imkansız. Bankalar SGK sorgulaması yaparak sigorta primlerinizin düzenli yatıp yatmadığını kontrol ediyor. Düzenli bir geliriniz yoksa banka size vereceği kredinin zamanında ödenemeyeceğini hesaba katarak kredi başvurunuzu olumsuz sonuçlandırabilir.

İnternette SGK’sız olanlara da kredi veriliyor gibi yanlış bilgilere itibar etmemelisiniz. Hiçbir banka SGK geçmişi olmayan, sigortalı çalışmayan kişilere kolay kolay kredi vermez. SGK kaydının olması, primlerin düzenli olarak yatması bankalar açısından en büyük güvencelerin başında geliyor. Primleriniz düzenli olarak ödeniyorsa ve en az 4 ya da 6 aylık bir SGK geçmişiniz varsa kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Yeni sigortalı olup çalışmaya başladıysanız, aldığınız maaş ve primleriniz asgari ücret düzeyinde ise büyük miktarlardaki kredi başvurusunuz büyük ihtimalle kabul edilmeyecektir. Bu durumda adınıza çıkacak kredi miktarı 10 bin TL’yi geçmeyecektir. Şayet aldığınız maaş yüksekse ve bunu bankaya ispat edebiliyorsanız daha yüksek miktarlarda kefilsiz kredi çekebilirsiniz.

Finansal geçmişiniz iyi ise, ödemelerinizi zamanında yapmışsanız kredi notunuz yüksek olacağı için ihtiyacınız olan kredi miktarını daha kolay çekebilirsiniz. Bu noktada kredi notunuzu yüksek tutmaya özen göstermeniz gelecek dönemdeki kredi ihtiyaçlarınızı problemsiz bir şekilde sonuçlandırmanızı sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here