Ana sayfa Nedir Sözleşmeli Üretim Kredisi Nedir ?

Sözleşmeli Üretim Kredisi Nedir ?

483
0

Her hangi bir firmaya üretim yapmakta olan çiftçilere verilmekte olan kredi tipi, sözleşmeli üretim kredisi olarak isimlendirilmektedir. Çiftçiler bu tip krediyi kullanmakta ve geri ödemesini 12 aya varan vadeler sonucunda, ürün bedelini aldıktan sonra ödemektedir.

Bu tip kredinin oluşturulma nedeni, üretim işlemini gerçekleştiren çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Çiftçilerin üretim işlemleri esnasında ihtiyaç duydukları yemler, ilaçlar, gübreler ve tohumlar, bu kredi sayesinde karşılanabilmektedir. Üretim gerçekleştirmek isteyen ya da üretimin her hangi bir aşamasında nakit ihtiyacı duyan çiftçiler, bahse konu sözleşmeli krediyi kullanabilmektedirler.

Sözleşmeli Üretim Kredisi İçin Gereken Belgeler

Çiftçilere sözleşmeli üretim kredisi başlığı altında nakit sunan bankalar arasında, Ziraat bankası, Finansbank, Şekerbank, Türkiye Ekonomi bankası, Yapıkredi bankası ve ING bank gibi ulusal bankalar yer almaktadır.

Bankaların talep ettiği belgeler farklılık gösteriyor olsa da, genel olarak üretim sözleşmeleri ve bu sözleşmelerin yanında firma ile üreticiler arasında imzalanmış olan sözleşmeler, çiftçilik belgesi, çks olarak isimlendirilen çiftçi kayıt sistemi belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi gibi belgeler bulunmaktadır. Bunların haricinde, tapu fotokopileri ile ikametgah senedini ve arazi kiralık ise, araziye ait kira sözleşmesini talep eden bankalarda bulunmaktadır.

Bazı bankalar ihtiyaç duyulması halinde çiftçilerden teminat gösterebilecekleri bir varlık ya da kefilde talep edebilmektedir. Şayet kredi talebinde bulunacaklar tüzel kişilikler ise, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, oda kayıt belgesi, noterden onaylı imza sirküleri, bilançolar, gelir tabloları gibi belgelerde talep edilebilmektedir.

Kredi sunumlarında gösterilen hizmet bedellerinin %75’i veya %85’i oranında bedeller çiftçilere verilmektedir. Uygulanan vadeler genelde, 12 ay olmak ile birlikte, 24 ay vade imkanı sağlayan bankalarda bulunmaktadır. Ödeme seçenekleri ise, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay olarak belirlenmiştir. Vade sonunda elde edilen ürünlerden alınan bedel ile tek seferde ödeme yapılması imkanıda çiftçilere sunulmuştur.

Sözleşmeli Üretim Kredisinin Avantajları

Üretim işlemini firma adına gerçekleştiren gerçek ya da tüzel kişiliklere üretim aşamasında nakit imkanını sağlanması, üretim maliyetlerinin %85’e kadar karşılanıyor olması, ürün bedeli alındıktan sonra ödeme işleminin gerçekleştirilme kolaylığının gösterilmesi sözleşmeli üretim kredisi avantajları arasında yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here