Ana sayfa Nedir Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Nedir ?

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Nedir ?

395
0

Tarımsal işletme statüsünde bulunan gerçek ya da tüzel kişiliklerin nakit ihtiyaçlarını, yıl içerisindeki farklı dönemlerde karşılamak maksadı ile geliştirilen kredi tipi, tarımsal borçlu cari hesap kredisi olarak isimlendirilmektedir. Bu kredi tipinin en belirgin özelliği, nakit ihtiyacının doğduğu anda kullanılabilir olmasıdır. Belirli bir vadeye sahip kalınmakta ve bu vade süresinde belirlenen limitler dahilinde kredi kullanılabilmektedir.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Kullanabilmek İçin Gereken Belgeler

Bu krediden faydalanabilecek kesimler bahsedildiği üzere, tarımsal işletmeler olarak belirlenmiştir. Bu işletmeler tarımsal borçlu cari hesap kredisi kullanabilmek için bankalar tarafından istenilen belgeleri sağlamak zorundadır. Ülkemizde faaliyette bulunan bankalar tarafından istenilen belgeler farklılık göstermek ile birlikte, genel hatları ile aynı belge tipleri olarak ihtiyaç duyanların karşısına çıkmaktadır.

Gerekli belgeler arasında, nüfus cüzdan fotokopisi, çiftçilik belgesi, çiftçi kayıt sistemi belgesi yer almaktadır. Belgelerin tamamlanarak şubelere müracaat edilmesi halinde bankalar, ek belge talep etme hakkını saklı tutmaktadır. Bazı bankalarda ikametgah senedi, kiralık araziler mevcut ise, kira sözleşmesi, tapu fotokopileri, hayvancılık işi ile uğraşılıyor ise, işletme tescil belgesi, yetiştirici birliklerine üyelik bulunuyor ise, bu birliğe üye olunduğuna dahil belge, hayvan pasaportları ve seracılık yapılıyor ise, örtü altı belgesi gibi belgelerde talep edilmektedir.

Tarımsal borçlu cari hesap kredisi vadeleri 12 ay ile sınırlandırılmaktadır. Bu kredi tipinde tahsilatlar genel olarak 3 ayda bir talep edilmektedir. Ayrıca, vade sonunda anapara talep edilmektedir. Kredi miktarları, işletmelerin bankalar nezdinde bulunan kredi limitleri dahilinde ayarlanmaktadır. Sistem tam anlamı ile istenilen zaman diliminde ve limitlere bağlı kalmak şartı ile istenilen miktarda kredi verilmesini içermektedir. Faizler 3’er aylık dönemler halinde tahsil edilmekte, anapara ise, vade içerisinde istenilen tarihlerde ödenmektedir. Kısa tabiri ile ödemeler nakit döngüsüne paralel olarak gerçekleşmektedir.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Avantajları

Uygulanmakta olan tarımsal borçlu cari hesap kredisi avantajlarından en belirgin olanı, yıl içerisinde farklı dönemlerde kredi kullanılabilmesidir. Nakit ihtiyacının duyulduğu anda krediler bu ihtiyacın giderilmesi, anında işlem yapılma imkanının bulunması, faizlerin 3’er aylık dönemler ile ödenmesi, diğer belirgin avantajlarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here