Ana sayfa Kredi Kartları Temassız Kredi Kartı Nedir ? Temassız Özelliği Açma Kapama

Temassız Kredi Kartı Nedir ? Temassız Özelliği Açma Kapama

399
0

Bankalar artık kredi kartlarını temasız ödeme özellikli olarak üretiyor ve tüketiciye bu şekilde sunuyor. Avantajlarının oldukça yüksek olması bu kartların temassız özelliğinin kapatılmasının önüne geçemiyor. Nitekim gelişen olaylar kişilerin kredi kartlarını temassız özelliğini açma yada kapama talebine neden oluyor. Kredi kartı temassız özelliği nedir? Temassız Özellik nasıl kapatılır? Nasıl Açılır bu sorularımıza cevap bulalım. 

Kredi kartı Temassız Özelliğini Açma Kapama

Kartınızın temassız özelliğini açabilmeniz ve kapatabilmeniz için karşınızda sadece bir seçenek bulunmaktadır. Size tanımlanan mobil yada internet bankacılığı ile bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yada bir banka şubesinden bu talebinizi yerine getirmeniz mümkün değil. Nitekim kredi kartı temassız özelliğini açma kapama işleminiz için tek yol bankanızın müşteri hizmetleri numarasını aramak olacaktır.

Gelişen teknolojiye paralel olarak gündelik hayat pratikleri de bundan nasibini almaktadır. Bankacılık ve özellikle kredi kartları kullanımında hızla yaygınlaşan avantajlar insanların alışverişlerde ödeme yaparken dahi hızlı ve pratik davranmasına imkan tanır. Son 2 yıldır yürürlükte olan temassız kredi kartı kullanımı ile tüketiciler çabuk ve hızlı ödeme yapabilmektedirler. Tabii temassız kredi kartlarının getirdiği bu faydalı özelliklerin yanında bazı dezavantajları da yok değil.

Temassız Kredi Kartı Nasıl KullanılırTemassız Kredi Kartı Nasıl Kullanılır ?

Bankaların tüketici noktalarına verdikleri özel pos sayesinde kartınızı belirli bir mesafeden okutarak ödeme yapma şansını bulabilirsiniz. Yürürlükte olan kullanımlarda 35 tl ve altı satışlar için geçerli olmakla birlikte bankalar 10-20 TL arası yıllık aidat alabilmektedir. Bu yüzden temassız kredi kartına başvururken lütfen bu sorgulamaya görevliden mutlaka yapınız.

Temassız Kredi Kartı Nasıl Alınır ?

Temassız kredi kartı başvurusu sırasında kart özellikleri seçeneğinden temassız özelliğini yetkiliye belirtmeniz yeterli olacaktır. Kullanım limit miktarının düşük olması sebebiyle her ödeme noktası temassız kredi kartı pos makinesini tedarik etmediğinden çok yaygın bir kullanım ağına sahip değildir.

Gerek pratik bir kullanımın olması gerekse hızlı ve bozuk para derdi olmadan ödeme yapılabilmesi açısından tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte standart kredi kartı kullanım seviyesine erişebilmesi yakın bir gelecekte zor görünüyor.

Temassız Kredi Kartı Veren Bankalar

Ülkemizde büyük bankaların yatırım yaptığı kredi kartı çeşidi olarak temassız kredi kartını Garanti Bankası kredi kartı Bonus Card, Yapı Kredi, Vakıfbank’ın dağıtımını üstlendiği WorldCard, İş Bankası Maximum Kart temassız özelliği taşıyan kredi kartlarıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here