Ana sayfa Finans TOKİ’den Emekliye Ev Nereye Başvurulur?

TOKİ’den Emekliye Ev Nereye Başvurulur?

259
0

TOKİ’nindar gelirli vatandaş için yerel yönetimler ve konut sektörünün diğer aktörler faizsiz finansman gibi bir model oluşturmaktadır. TOKİ sadece gecekonduları, son derece yoğun gecekondu yerleşimlerini, doğal afet riski yüksek alanları (deprem, sel, heyelan vb.) ve tarihi kentsel alanların yanı sıra ekonomik ömrü sona eren kentsel alanları dönüştürmekle kalmıyor, dar gelirli gruplar için ürettiği konutlarla yeni gecekondu alanlarının oluşmasını da engellemeye çalışıyor.

Bu program ile gecekondu temizliğinin yerel yönetimler tarafından yapıldığı/yapılacağı alanlar İdare tarafından geliştirilmekte, ilgili kanunlar kapsamında yerel yönetimler ile iş birliği içerisinde alanın sahibi olan Alanın sahibi olan ilgili belediye tarafından satın alındıktan sonra proje bazlı çözüm önerileri ve uygulamaları uygulanmaktadır. Çünkü Kentsel Yenileme Projeleri, halkın doğrudan katılımını içerdiği için kapsamlı bir çalışma gerektirir.

Bu projelerde, sahipli vatandaşların ve diğer şehir sakinlerinden memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya çalışırken, kamu kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması yoluyla şehrin gecekondu, gecekondu yerleşimi bölgelerinin rehabilite edilmesi temel hedeftir.

Depreme dayanıklı tasarımı, maddi direnci ve inşaatı yetersiz olan ve eski binaların restorasyonu amacıyla yürürlüğe giren 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Yerlerin Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ile Türkiye geneline yayılan kentsel dönüşüm çalışmaları ve TOKİ’nin görevleri, uygulama düzeyinde sorumlu kuruluşlarla önemli bir konuma ulaştı. İlgili mevzuatın yasallaşması üzerine, kentsel dönüşümde yeni bir dönemle birlikte Türkiye genelinde kapsamlı kentsel dönüşüm projelerine başlandı.

TOKİ Emekliye Özel Şartlar Sunuyor

TOKİ’nin sosyal konut projelerinde dezavantajlı gruplara özel yaklaşımı söz konusudur. Bu gruplar; engelliler, şehit yakınları, emeklilerdir.

Kura ile gerçekleştirilenkonut satışlarında:

  • Şehit ailelerine Harp ve Vazife Malulü Geçersizler ile Dulve Yetimlerine konut sayısının ‘una,
  • En az @ engelli vatandaşlara konut sayısının %5’i oranındakontenjan,
  • Ayrıca emekli olan vatandaşlara toplam konut sayısının %’i oranında kontenjan sunulmaktadır.

TOKİ’denEmekliliğe Kontenjan

TOKİ’nin 100.000 konut projesinde emekliye kontenjan ayırdı. TC. Ziraat Bankası AŞ’nin proje ilinde bulunan yetkili şubeler aracılığı ile başvurular kabul ediliyor.

Kimliği ile emekli vatandaşlarımız başvuruda bulunabilir.

Kaynak:https://www.faizsizev.org/toki-emekliye-ev-nereye-basvurulur/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here