Ana sayfa Pratik Bilgiler Tüketici Kredisi Dosya Masrafı Geri Alırken

Tüketici Kredisi Dosya Masrafı Geri Alırken

411
0

Bilindiği üzere tüketici, emlak veya bireysel kredileri kullanırken alınan dosya masraflarını geriye dönük olsa bile iadesini talep etmek ve bankalardan geri almak artık mümkün. Yani 10 sene öncesine kadar kullandığınız tüm kredi çeşitlerinde sizden alınan dosya masraflarının il, ilçe hakem heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvuru yöntemiyle size geri ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer size ödenecek dosya masrafları toplamı;

  • 0-2000 TL arası ise ilçe hakem heyetlerine
  • 2000-3000 TL arası ise il hakem heyetlerine
  • 3000 TL üzeri ise Tüketici Mahkemelerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kredi Dosya Masrafı İadesiSon yıllarda danışmanlık ve avukatlık şirketleri bu gibi durumlarda vekalet yoluyla sizin adınıza dosya masrafı iadesi için gerekli yerlere başvurabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu ise size bu amaçla ulaşan her şirkete veya şahsa dire bir şekilde güvenmemenizdir. Çünkü size bu masrafları geri almak için vaatte bulunup sizden belirli bir ücret talep etmeleri de yeni bir dolandırıcılık çeşidi olarak kayıtlara geçmiş bulunmakta.

Diğer bir zorlukla karşılaşabileceğiniz nokta ise şudur: Eskiye dönük bireysel kredi kullanımında belgeleri saklamış olmanız ihtimalinizin çok düşük olduğu varsayımından hareketle, bankalardan eski kredi dökümlerini isteyebilirsiniz. Bu durumda bankalar artık bizzat kredi kullandığınız şubeye gitmenizi istemekte ve ayrıca 1 yıldan eski kayıtlara ulaşmak için de 70 TL gibi bir masraf talep edebilmektedir.

Kısaca geçmişe dönük dosya masraflarınız geri almak artan taleple birlikte git gide zorlaşan bir süreç halini almıştır. Ama tüm bu bürokratik ve masraflı olabilecek engellere rağmen hakkınızı aramanızı ve basından da şahit olduğumuz suistimallere de dikkat etmenizi öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here