Ana sayfa Bankalar Vadeli Hesap Faiz Oranları

Vadeli Hesap Faiz Oranları

351
0

               Yıllarca çalışarak biriktirdiğiniz paralarınızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsunuz. Tasarruflarınızı değerlendirmek için en garantili yöntemlerden birisi paranızı vadeli hesapta değerlendirmenizdir. Çoğu banka vadeli hesap ürünü ile müşterilerine hizmet vermektedir. Vadeli hesap temelde aylık,  üç aylık,  altı aylık,  yıllık gibi vadelerle açılan ve de vade sonunda yatırdığınız anapara karşılılığında faiz bedeli alabildiğiniz hesaplardır.

 Peki,  vadeli hesap faiz oranları 2016 yılı için kaçtır?

 Türk Lirası vadeli hesap faiz oranları yüzde 4. 5 ile  yüzde 7 oranları arasında değişiklikler göstermektedir. Döviz vadeli hesap faiz oranları 2016 için şimdilik yüzde 0. 80 ile yüzde 2 oranları arasında değişiklikler göstermektedir. Görüldüğü üzere TL vadeli mevduat faiz oranı,  döviz vadeli mevduat faiz oranına göre oldukça fazladır. Bunun en önemli sebebi de döviz kurlarının sürekli değişiklik göstermesidir.

                Çoğu insan bankaların gösterge vadeli hesap faiz oranlarının aylık olduğunu düşünerek,  yanlış hesaplar yapmaktadır. Ancak bankaların gösterge faiz oranları aylık değil yıllık olarak açıklanmaktadır. Vadeli hesabınızın getirisini hesaplarken bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

 Vadeli hesapta bir diğer önemli konuda hesabınızın açıldığı gündür. Valör olarak adlandırılan,  vadeli hesap açılış günü otomatik olarak bir sonraki iş gününden başlamaktadır. Ancak bankanızla önceden yapacağınız görüşme ile hesap açılış gününü değiştirebilir ve minimum bir gün fazladan kazanç sağlayabilirsiniz.

 Son yıllarda gelişen teknoloji ile bankalar internet ve mobil bankacılık hizmetleri vermeye başladı. Vadeli hesap işlemlerinin de yapılabildiği internet bankacılığında faiz oranlarının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin TL vadeli hesaplarda şubede maksimum yüzde 7 faiz alabilecekken,  internet bankacılığını kullanarak yüzde 12 ye kadar vadeli hesap faiz oranı alabilirisiniz.  Sonuç olarak vadeli hesaplar için faiz oranları,  merkez bankası faiz oranlarına göre dönemsel olarak şekillenmektedir. Ayrıca çalışmış olduğunuz bankanın standart bir faiz oranı olsa bile paranızın miktarına göre alabilecekleri ek faiz oranları olabilmektedir. Bu sebeple paranızı yatırmadan öncesinde iyi bir piyasa araştırması yapmanız kazancınızı daha da arttıracaktır.

En yüksek vadeli faiz oranı veren bankalar arasında İNGBANK gelmektedir. Özellikle ilk müşterilerine açacakları hesaplar için Hoş geldin faizi uygulamaktadır.( vadeli hesap hoşgeldin faizi yüzde %13 ) Bunu sırası ile CEPTETEB, ODEABANK, YAPIKREDİ ve ENPARA izlemektedir. olmak üzere birçok banka yer almaktadır. Özellikle İNGBANK %13 vadeli hesap faizi ile yeni müşterilerine öncelik tanımaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here