Ana sayfa Nedir Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

484
0

Kişilerin gelecek kaygıları ve yatırım yapmak amacıyla, tasarruf yaparak elde ettikleri birikimleri, günümüz şartlarında evlerinde muhafaza etmeleri ne yazık ki pek güvenli olmayacaktır. Bundan dolayı, tasarruf yapan bireyler, doğrudan bankaların yolu tutacaktır. Ülkemizdeki tüm bankalar, kişilerin ellerinde bulunan bu birikimleri güvenli bir şekilde muhafaza edebilmek adına, vadeli ve vadesiz mevduat hesabı olmak üzere iki farklı hizmet sunmaktadır. Bu işlemlerden ilki olan ve en fazla tercih edilen vadesiz mevduat hesabı, paranızın sürekli olarak aynı değerde kalmasına ve dilediğiniz zamanlarda alışverişlerinizde kullanmanıza ya da nakit bir şekilde çekim işlemi yapmanız olanak tanımaktadır. Fakat, vadeli mevduat hesabında durum, bunun tam aksinde olacaktır. Çünkü, vadeli mevduat hesabı sahibi olanlar, her ay düzenli olarak birikimlerine ek sağlayacaktır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Peki, kişiler herhangi bir ücret yatırmasalar da paralarının artışa uğrayacağından söz ettiğimiz vadeli mevduat hesabı nedir? Bankalara giderek herhangi bir vadeli mevduat hesabı açtırmak istediğinizi belirttiğinizde, sizlere yardımcı olacaktırlar. Banka, size sunacağı bu hesaplar için farklı vade süreleri sunmak isteyecektir. En az 1 aylık olarak başlayan vade süreli 3 ay, 6 ay ve 1 yıl şeklinde de devam etmektedir. Bu hesaplarda, seçilen vade süresine göre banka sizlerin parasını işletecek ve elde ettiği kardan da sizlere faiz olarak pay verecektir. Vade süreleri ne kadar uzarsa, elde edeceğiniz faiz tutarları da o kadar artacaktır. Fakat, vadeli mevduat hesaplarında dilediğiniz zaman para çekme işlemleri gerçekleştirme şansınız bulunmamaktadır. Eğer, acil bir durum ortaya çıkmış ve paranızı çekmek zorunda kalmışsanız, bu durumda aylık olarak gelen faizden vazgeçmiş olacaksınız. ‘’Vadeli mevduat hesabı nedir?’’ konulu makalemizde, değişen bankacılık sistemleri ile fon hesaplarına yönelerek, 22 günlük ya da 42 günlük gibi kısa süreli hesaplar da açtırabileceğinizi hatırlatmalıyız.

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Bankalar, mevcut birikimlerinizin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve ödeme yapılmasa bile açtırılan vadeli mevduat hesapları sayesinde kazanç sağlamanız adına, her geçen gün farklı faiz oranları ile karşınıza çıkacaktır. Bankalar, sizlerin adına açmış oldukları vadeli mevduat hesaplarında bulunan paralarınızı, vade süreleri içerisinde çeşitli alanlarda kullanılacaktır. Bu alanlar, artık banka müşterileri tarafından da seçilebilmektedir. Eğer altın fonunda paranızın değer kazanmasını istiyorsanız bunu seçebilir, herhangi bir işlem yapmak istemezseniz de, bankanın kendi politikalarına uygun olarak seçeceği fon getirilerinden faydalanabileceksiniz. Vadeli mevduat hesabı faiz oranları da burada büyük bir önem kazanmaktadır. Çünkü, parasının daha fazla kazanç elde etmesini sağlayan kişiler, bankacılık sektöründe yeni yeni adını duyuran fonlara ya da bireysel emeklilik sistemlerine yönelmektedir. Daha yüksek faiz oranlarının yer aldığı bu alanlarda, tüm bankalarımız hizmet vermektedir. Yüksek Vadeli Mevduat Para Faizleri kazancın adresi olabilir.

Faiz oranları hesaplanırken, belirleyici olan ilk faktör vade süreleridir. Bankalar, kişilerden hesapları için almış oldukları mevduat tutarlarını, ne kadar uzun süre değerlendirebilirse, sizlere de o kadar fazla kazanç elde ettirmektedir. Bunu örnek hesaplama ile açıklayacak olursak, elinizde tasarruflarınızdan biriktirdiğiniz 100 bin liranın olduğunu varsayalım. Bu parayı evlerinizde saklayamadığınızdan dolayı, vadeli mevduat hesabı açtırmak üzere bankaya gittiğinizi varsayalım. Bankanın sunmuş olduğu vade sürelerinden sizler bir yıllık bir vade seçmişseniz bu durumda vade süresi dolduğunda paranızın elde edeceği toplam kazanç 10 bin 200 lira olacaktır. Bu kazançlar vade süresi arttıkça artacaktır. Vadeli mevduat hesabı faiz oranları, Merkez Bankası tarafındna yürütülen para politikalarına göre de zaman zaman artış göstermektedir. Bu durum ekonomi alanında iç borçlanma olarak nitelendirilmekte, en basit anlamıyla da, kişilerin ellerinde bulunan paranın, devlet tarafından kısa bir süreliğine kullanılması, bunun için de size bir kullanım bedeli ödenmesi olarak adlandırabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here