Ana sayfa Genel Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu

436
1

 
Pek çok nedene ilişkin olarak bankalardan çekilen kişisel krediler ve kredi kartları işlerin kimi zaman yolunda gitmeyişi sebebiyle ödemede sıkıntı çekebilir. Bunlardan bir tanesi de yaşanacak ansızın vefat etme vakasıdır.Bu durumda da akıllara vefat eden kişinin kredi kartı borcu ne olacak sorusu gelir. Araç, ev, eğitim ve tüketici kredi kategorisindeki başka kredilerden faydalanılmış ve ödemesi vefat olayı sebebiyle zora girmiş olabilir.Kısaca bu yazımızda kredi borcu olan biri vefat ederse kredi ve kredi kartı borcu ne olacak konularından bahsetmeye çalışacağız.

Vefat eden şahısın kredi kartı borcu ne olur?

Bankalar bu gibi kötü sonuçlar yaşanmaması namına kredi tahsisinde yaşam sigortası yapılmasını mecburi kılıp kendini bu zor dorumlar karşısında teminat altına almaya çalışır. Bilhassa ev kredisi gibi vade vakti uzun olan krediler bankalar için daha çok tehlike arz etmiş olduğu için yaşam sigortası yapılmasını talep ederler. Yaşam sigortası banka kapsamında gerçekleştirilebileceği gibi fiyat incelemesi yapılıp en normal teklifi sunan sigorta firmasında de yaptırılabilir. Kredi kartlarında da isterseniz yaşam sigortası yaptırıp ölüm gibi bir olayda var olan borçlar sigorta acentesinden tahsil edilerek arkada kalan insanların mağduriyetleri engellenir

Kredi Kartına Bağlı Borçtan Dolayı Yakın Akrabalar Yükümlü Tutulabilir Mi?


Borçların bireyselliği gibi bir özelliğin olmasının beraberinde kredi ya da kredi kartlarına ilişkin olan borçlar sebebiyle ölen bireyin yakınlarına tahsil ettirilebilir. Ancak şahıslar bunu reddi miras yaparlarsa bu borca muhatap olmaktan sıyrılabilirler. Bu vaziyet çoğunlukla borçların mirası geçtiği hallerde başvurulan bir çözümdür.

Kredi Kartlarına Gerçekleştirilen Yaşam Sigortası Borçlar İçin Bir Güvence Temin Eder Mi? 


Bankalar kredi kartına ilişkin talep edilirse yaşam sigortası uygulaması gerçekleştirerek yakınların ölüm akabinde mağduriyetlerini engellemeye çalışır. Burada borca mevzu olabilecek olan meblağ poliçede iletilmiş olan ipotek tutarı dek olan rakamdır. Bu kredi kartı borcu ödemesi ipotek tutarı üstünden yapılmasının ardından arta kalan miktar varsa ölen bireyin akrabalarına verilir.

Bankalar Vasıt04asıyla Alınamayan Borçlar İçin Ne Yapılabilir?

Bankalar ölen bireyin mirası mevcutsa bunun üstünde hak iddia edebilir bulunabilir. Ancak var olan borç kalan mirastan çok ise bu yol seçilmez. Bireyin ölüm sebebinin sel, zelzele vb. Afetlerden meydana gelmesi bankaların politikaları istikametinde belki de borcun tamamıyla silinmesi şeklinde de gelişebilir. Bankalar her bir şeyin olağan seyrinde ilerlerken meydana gelen ölümde mirasçılar ve miras üstünden bir neticeye varamazsa bu borcu son olarak batık kredi şeklinde değerlendirir.

Kredi kartları yaşamı basitleştiren harcamaları zamana yayarak refah seviyesini yükselten likit kaynaklardır. Ancak, kredi kartı sahibinin birden vefatı durumunda yakını olanlar evvela kredi kartını kapatması için ilgili banka şubesine uğramalı ve kartın kapatılmasını gerçekleştirmeliler. Bunu gerçekleştirirken vefat eden insana ilişkin yanlarında ölüm belgesinin de olması icap etmektedir.

Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sorusuyla ilgili olarak vefat eden kişi sebebiyle banka için bir ihtimal de batık kredi olabilecek borçlar vazife zararı şeklinde bankayı güç duruma düşürebilir. Öncesinde mirasçı ve akrabalara rücu yapabilme hakkı gizli tutulsa da bu alternatifler her zaman sonuç vermeyebilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here