Ana sayfa Kredi Notu Yasal Takip Sistemi Nedir?

Yasal Takip Sistemi Nedir?

317
0

Yasal Takip Sistemi Nedir?

Günümüzde bankacılık sisteminin ne kadar ileri gittiği herkes tarafından bilinmektedir. Bankalar birçok farklı anlamda insanlara çeşitli nakit ihtiyaçları temin ederek, bu anlamdaki ihtiyaçların giderilmesini sağlamıştır. Bunu da özellikle kredi kartı ve kredi ödemesi gibi yollarla yapmaktadır.

Bu durumun olumlu yanlarının yanı sıra, olumsuz yanları da oldukça fazla olmaktadır. Özellikle bankalardan alınan kredi kartı ve ihtiyaç kredisi gibi ürünlerin ödemelerinde sorun yaşanılması halinde, bankalarla kişiler arasında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Ödemelerin gecikmesi halinde bankalar bazı işlemler yapmaktadır. Ödemelerin aksatılması halinde bankalar öncelikle sizlerin kredi notunu düşürmektedir. Bu notun düşük olması da hiçbir bankadan kredi çekememek anlamına gelmektedir. Bankalara kredi kartı ve kredi gibi ürünlere olan borcunuzu hiçbir şekilde ödememeniz durumunda ise bankalar yasal takip süreçlerine başvurmaktadır.

Yasal takip sistemi nedir diye baktığımız zaman, kısaca bankalardan alınan kredilerin ödemelerinin gerçekleşmemesi halinde bankaların başvurduğu hukuki bir yoldur. Yasal takip sistemi iki aşamada işlemektedir. Bankalar öncelikle idari takip aşamasına başvururlar, bunun ardından ise haciz aşamasına geçilir ve borç bir şekilde tahsil edilir. Yasal takip sistemi yalnızca belirlenen gün sayısı içinde ödeme yapmayan kişiler için geçerlidir. Bu süre de genel olarak tüm bankalarda 90 gündür. Yani yaklaşık 3 ay süreyle hiçbir şekilde borç ödemesi yapmadığınız zaman bankalar sizlere yasal takip sistemi uygulamaktadır. Bu süreç özellikle kişiler için çok büyük sıkıntı anlamına gelmektedir.

Hukuki anlamda bankalarla birçok farklı sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle alınan kredi ve kredi kartı gibi ürünlerde hassas davranmak gerekmektedir. Geri ödemesinde sıkıntı yaşanacak kredilere başvurmamak gerekir. Kredi kartlarında da bilinçsizce harcama yapmamak gerekmektedir. Ödeme tarihleri de, maddi olarak size en uygun olan gün olarak belirlemeyi ihmal etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here