Ana sayfa Genel Yurt Dışına Para Gönderme Nasıl Yapılır? Masrafları

Yurt Dışına Para Gönderme Nasıl Yapılır? Masrafları

523
0

 Internet bankacılığı bakımından düşündüğümüzde, Türk bankaları yurt haricindeki örneklerine oranla epey bir varlıklı bir işlem çeşidine sahiptir. Bütün bu işlem çeşitleri içinde en fazla tercih edilenler, hiç kuşkusuz EFT ve havale diye adlandırdığımız para transferleri. Bilhassa EFT, değişik bankalardan birden çok kredi kartı sahipliğinin yoğun olduğu Türkiye’de kredi kartı ödemeleri esnasında bir hayli yoğun şekilde kullanılıyor. Bugünkü makalemizde birtakım tüketiciler vasıtasıyla çok yoğun tercih edilen EFT sistemi hakkında bir hatayı düzeltmek arzusundayız:

Yurt Dışına Para Transferi 

EFT ile yalnızca ülkemizdeki banka hesaplarına para yollayabilirsiniz! EFT sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) vasıtasıyla uygulanır. Bu sistem, sadece ülkemizde faal olan bankaların şubelerinde yer alan hesaplara Türk Lirası cinsinden para yollanmasına fırsat verir (hesabınızdan, aynı bankadaki diğer birinin hesabına gerçekleştirdiğiniz para transferine ise havale adı verilir) . Başka bir deyişle iban numarasını bilseniz bile, hsbc bankasının Londra merkez şubesindeki bir hesaba ya da Akbank’ın of shore şubelerinden bir tanesindeki hesaba para yollamanız olası değildir.

Yurt Dışına Para Yollama Seçenekleri

Globalleşen dünyada yurt haricindeki bir hesaba para yollamak, gün geçtikçe sık rastladığımız bir gereksinim olmuş halde. Bankacılık sistemi içinde ve dışında türlü seçenekler mevcut ancak bugünkü makalemizde evvela bankacılık sistemi içindeki çözümleri anlatmayı arzuluyoruz. Yurt dışına para gönderme işlemi nasıl yapılır?

Swift (Society For Worldwide İnterbank Financial Telecommunication)


Swift, esasen bankaların uyguladığı bir mesajlaşma sistemidir. Swift ile para yollamak maksadıyla para yollayacağınız hesabın banka hızlı kodu, ülke, şube, isim-soy isim ve hesap numarası vb. Ayrıntıları öğrenmeniz lazım. Yollayacağınız hesabın iban numarasını biliyorsanız, bu bilgi de kolaylıkla işinize yaracaktır, çünkü iban enternasyonal para transferinde gereksinim duyulan kullanıcı isim-soy isim hariç bütün bilgileri ihtiva eder. Parayı, yollanacak hesabın para biriminden yollamanız ve masrafın tahsil edileceği hesabı ifade etmeniz lazım.

Yurt dışına para yollarken her banka bir muhabir banka ile çalışmaktadır. Swift yollayan banka, dövizi muhabir bankasına, muhabir banka da alıcı bankanın muhabir bankasına yollar. Bu alış verişe birden fazla banka girmesi halinde, gönderim gerçekleştirirken sizden kesilen giderin haricinde de giderler çıkabilir.

Western Union Ve Moneygram


Swift’e seçenek şeklinde bankaların çalışma müşterekliğine gittiği western union vemoneygram gibi seçenekler de tercih edilmektedir . Fakat bunlar yüzde 10 ila yüzde 15 arası bir işlem ücreti aldıklarından swift’e nazaran daha az talep ediliyorlar. Neticede bu sistemlerde parayı hesaptan ziyade şahsa yolluyorsunuz, bu da maliyetlerin terfi etmesine neden oluyor.

Ülkemizde birçok banka şubesinden western union aracılığıyla yurt dışına para transferi gerçekleştirile biliyor. Fakat web şubesinden western union ile para yollamak şimdilik garanti ve teb’den, para almak ise yalnızca garanti web şubesinden gerçekleştirile biliyor. Yurdumuzda western union şirketi şeklinde önemli bir banka iştiraki yer alırken, başka seçenek moneygram şimdilik yalnızca Bank Asya ve Kuveyt Türk Katılım bankalarında yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here