Ana sayfa Devlet Destekleri Ziraat Bankası Fındık Desteği Nedir?

Ziraat Bankası Fındık Desteği Nedir?

418
0

Fındık üreticilerini desteklenmesi amacı ile devlet kurumlarından olan yine ziraat bankası beraberinde fındık destekleme ödemeleri yapılması kararlaştırılmıştır ve yine bu bağlamda ruhsat sunulan alanlarda fındık yetiştirilerek fındık üretici belgelerine sahip olan bireylerin aralarında gerçek ve yine tüzel bireylere bu ödemeler yapılır. Yine bu desteklerin sunulabilmesi açısından karşı tarafın yine kamu ve kurum kuruluşları olmaması gerekmektedir.

Fındık Üreticilerine Son Başvuru Tarihi

2020 yılı için Bakanlık tarafınca duyurulmuş olan tarih 1 nisan 2016 tarihidir. Üreticiler yine fındık üretici, belgelerine de eklemiş oldukları çeşitli başvuru belgeleri beraberinde başvurularını yapabiliyorlar. Yine bu başvurular il ve ilçe müdürlüklerine yapılır. Belirlenen kesin tutar nedir? Ziraat bankası tarafınca yapılması planlanan ödemeler anında ödeme tutarlarının %0.2’si tutarında olan meblağ banka tarafınca kesilip tahsil edilmektedir. Yine bu kesinti hizmet komisyonu başlığında alınan bir çeşit ücrettir.

Ödemeleri Banka Nasıl Yapacak?

Fındık Destekleme ödemelerine ilişkin olarak da yapılan çeşitli duyurularda ziraat bankası müşterilerinin burada açılmakta olan yine çeşitli tarımsal destekleme hesaplarına yine duyurları yapılmış olan tarihlerde aktarılacak ve yine bireylerde hesaplarına aktarılmış olan bu ödemeleri ziraat bankası ATM’leri içerisinde başka kart beraberinde günün istenilen saatlerinde bir seferde 5.000 TL aşmayarak çekilebilmektedir. Yine ödemeler bireylere ait olan T.C kimlik numaralarının son haneleri 0,4,2,6 ve 8 olanlar olarak belirlenen tarihlerde yapılır.  Geçen sene yapılmış olan uygulamada yine çeşitli ödemeler ile ilgili olarak tarihte saat 6’dan sonra yapıldı.

Bu Ödeme Neden Ortaya Çıktı?

Gıda tarım ve yine hayvancılık bankalığı tarafınca onaylanarak ödemeleri yapılmış olunan fındık destekleme ödemeleri kamu kurumu niteliği taşımamakta ve yine gerçek ve tüzel bireyler aralarında ilgili üretim belge ve çeşitli ruhsatlara sahip olan bireylere verilir. Ülkemizde de oldukça önem arz eden bir çeşit üretim alanı olarak bilinen fındık yetiştiriciliği devleti destek ödeneği beraberinde çiftçi üstünde ekonomik yükleri hafiflemiş olarak bu alanda yapılan üretimi de teşvik eder.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here