Ana sayfa Devlet Destekleri Ziraat Bankası Kanatlı Hayvan Tavuk Çiftliği Kredisi Başvurusu, İstenilen Belgeler

Ziraat Bankası Kanatlı Hayvan Tavuk Çiftliği Kredisi Başvurusu, İstenilen Belgeler

421
0

Devlet çiftçiye olan desteğini kurumların koordinesinde özellikle Ziraat Bankası eliyle sağlıyor. Bu anlamda verilecek desteklerden bir tanesi de tavuk çiftliği kurmak isteyen çiftçiler için yapılıyor. Ziraat Bankasının ortaklaşa koordine ettiği destekte diğer ortak kurum ise Tarım Kredi Kooperatifleri. Düşük faiz ile uygun vadeler eşliğinde Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi çiftçilerin alternatif olarak düşünebileceği bir finans desteği.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi

Ocak ayında yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı kanatlı sektöre ve sektöre girmek isteyen çiftçilere ve girişimcilere destek kredi başvuru imkanı sunuyor. 25 Mart tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından yatırım amaçlı kredi için % 25, işletme kredileri için % 50 olarak destek verileceği belirlenmiş durumda. Ancak bu desteklerden faydalanmak için belli koşulların da yerine getirilmesi gerekiyor. Burada genç çiftçilere kanatlı hayvan yetiştiriciliğini cazip haline getirmek için 40 yaşın altındaki kişilere ayrıca % 10 faiz indirimi söz konusu. İlk koşul ise kredi talebinde bulunan kişinin kendi adına tarım faaliyetlerini sürdürüyor olması.

Kadın Çiftçilere Faiz İndirimi

Faiz indiriminden faydalanacak diğer bir kesim ise kadın çiftçiler. Kanatlı hayvan desteğinden faydalanabilmek isteyen bayan çiftçiler için yapılacak faiz indirimi % 10 oranında.  Tüzel kişilik olarak başvuru yapılacaksa bu tüzel kişiliğin % 51 oranına sahip konumunda bayan olması halinde tüzel kişiliklerde indirimden faydalanabilecek.

5 milyon Lira Destek Alınabilir

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapılmasında verilecek desteğin üst limiti 5 milyon lira. Burada yatırımın sağlanmasında kanatlı sektöründe bulunuluyorsa % 55 oranında indirimin yanı sıra işletme kredisi için de ek indirimler ile faiz indirimi % 80 seviyesine çıkabiliyor.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği kredisi için kimlik, Çifti kayıt belgesi, tarım ile işletmenin kurulacağı yerin tapusu veya kira sözleşmeleri, alınacak krediler için teminat gösterilecek gayrimenkullere ait belgeler, işletme bilançoları bireysel çiftçilerden istenilenler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here