Ana sayfa Nedir Zorunlu Emeklilik Sigortası Nedir?

Zorunlu Emeklilik Sigortası Nedir?

392
0

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Uzun zamandır hayatımızda olan bireysel emeklilik sistemine, artık devlette katkıda bulunuyor ve bireysel emeklilik hesabı açtırarak birikim yapmaya başlayan vatandaşlarına, aylık ya da belirlenen periyotlardaki her ödemeleri için yüzde yirmi beş katkı sağlamaktadır. Zorunlu emeklilik sigortası da denilen sistemde eğer sizler de bir bireysel emeklilik sistemine kayıt olarak, yapacağınız küçük ödemeleri toplu bir şekilde elde etmek ya da emeklilik döneminizde aylık olarak elde etmek istiyorsanız, çevrenizde bulunan bankalara müracaat edebilir ya da doğrudan sigorta kuruluşlarına gidebilirsiniz. Devlet desteğinin sağlanasının ardından daha fazla talep olduğunu söyleyebileceğimiz bireysel emeklilik sisteminde, artık daha farklı bir uygulamaya geçiliyor ve işletmeler, çalışanları için zorunlu bireysel emeklilik kaydı yaptırmak zorunda kalıyorlar. Aylık belirli kesintiler ile oluşturulacak olan zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedir, şimdi bu durumu ele alalım.

Öncelikli olarak, çalışanların en merak ettiği konu olan kesintilere gelelim. Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olunduktan sonra, işçilerin maaşlarında herhangi bir kesinti meydana gelmeyecektir. Çünkü, işverenin aylık olarak sigortalı çalıştığınıza dair yaptığı ödemelere, zorunlu bireysel emeklilik tutarları yansıtılacaktır. Fakat, kişiler sabit tutulacak kesintilere ek olarak ödeme yapmak isterse, bunun da önü açılmış durumdadır. Ayrıca, siz yatırmış olmasanız bile, belirlenen vade tarihlerinde ödenen primler için, devletin sunmuş olduğu bireysel emeklilik katkısı olan %25 ilaveden de faydalanacaksınız.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedir sorusu ile başladığımız makalemizde, son olarak yürürlük tarihinden bahsetmemiz gerekecektir. Bakanlık tarafından açıklanan bu bildiriden sonra, net bir tarih verilmemiş olsa bile, işçilerin bu duruma çok sevinmesi ile birlilte, 2017 yılından itibaren zorunlu bireysel emeklilik primleri yatırılmaya başlanacaktır. Zorunlu emeklilik sigortası sistemi ile  İşverenler, ödedikleri primler ile ilgili çalışanlarına bilgi vermekte ve onların ödemeleri takip etmesine de müsade etmekle sorumlu duruma getirilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here